Nyski Szlak Forteczny
Szlak Forteczny prowadzi turystę po oznakowaniu z Bastionu św. Jadwigi na FORT 2, prezentując po drodze najcenniejsze obiekty nyskich fortyfikacji.
W dniach 6 – 7 listopada 2015r. odbyły się Dni Kultury Indyjskiej w Nysie, organizatorami wydarzenia była Gmina Nysa i Punkt EuroIndia Polska przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie. Tegoroczna impreza była drugą już edycją. Dni Kultury Indyjskiej mają na celu promowanie i przybliżenie pięknej, intrygującej, bogatej i wielobarwnej kultury indyjskiej.
W dniach 4 – 5 listopada 2015r. można było zobaczyć, spróbować i poczuć przedsmak wydarzenia. W namiocie informującym przy bazylice św. Jakuba, na odwiedzających czekała rozgrzewająca indyjska herbata, klimatyczna muzyka, tatuaże z henny, pisanie imion w hindi, kolorowe stroje i zapach orientalnych kadzidełek. Odbyła się tam także wystawa prac plastycznych przygotowanych przez dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych naszego regionu. Najmłodsi mogli również spróbować swoich sił przy pracach plastycznych związanych z Indiami.
Punkt EuroIndia Polska jest filią organizacji EuroIndia Centre we Francji. Jego misją jest promowanie kultury indyjskiej w naszym mieście, regionie i kraju, poprzez takie działania, jak prowadzenie lekcji i warsztatów tematycznych w szkołach, czy organizację różnych wydarzeń kulturalnych. Niemniej ważnym celem działalności Punktu EuroIndia Polska jest również propagowanie i wspieranie nawiązywania współpracy między Polską i Indiami w sferze gospodarczej. Istotną rolą Punktu jako części PWSZ w Nysie jest rozwój współpracy edukacyjnej i naukowej Nyskiej Uczelni z uczelniami indyjskimi, poprzez m.in. wymianę akademicką studentów i pracowników naukowych. Dlatego też w tym roku podpisane zostało porozumienie z Indo-European Education Foundation – jedną z najbardziej prestiżowych instytucji współpracy edukacyjnej między Polską a Indiami.
W pierwszym dniu wydarzenia - 6 listopada br. odbywała się konferencja na temat współpracy polsko-indyjskiej. Wydarzenie uświetnił swą obecnością Ambasador Indii w Polsce – Pan Ajay Bisaria. Podczas konferencji prelekcje wygłaszali zarówno goście jak i organizatorzy, przedstawiając swoje doświadczenie i wiedzę na tym polu a byli to m.in.: Pani Zofia Wilimowska – Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, współorganizatorzy wydarzenia Pan Michele Sabatier – Sekretarz Generalny EuroIndia Centre oraz Pan Pradeep Kumar – Prezes Indo-European Education Foundation; Pan Marcin Tatarzyński - kierownik Referatu ds. Azji Południowej Departamentu Azji i Pacyfiku, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także Pani Anna Opałka, pod której skrzydłami rozwija się Punkt EuroIndia Polska. Podczas konferencji odbyła się także wystawa prac plastycznych dzieci oraz wystawa fotografii mieszkańców Nysy z podróży po Indiach. Konferencja zakończyła się bankietem.
W dniu 7 listopada 2015r. w Nyskim Domu Kultury odbyło się spotkanie z kulturą Indii, podczas którego dla odwiedzających przygotowano mnóstwo atrakcji nawiązujących do kultury indyjskiej. Na scenie głównej zobaczyć można było liczne kolorowe i piękne występy taneczne zaproszonych grup tanecznych oraz dzieci, posłuchać także ciekawych opowieści i doświadczeń z podróży do Indii.
W holu Nyskiego Domu Kultury odwiedzający mieli okazję m.in.: napisać swoje imię w alfabecie języka hindi, zrobić sobie piękny tatuaż z henny i indyjski makijaż, spróbować indyjskiej herbaty z mlekiem i przyprawami oraz innych specjałów indyjskiej kuchni, założyć tradycyjne indyjskie stroje, zobaczyć wystawę konkursowych prac plastycznych dzieci oraz zdjęć z Indii.
Wydarzenie otworzył konkurs tańca indyjskiego dla dzieci z regionu nyskiego. Na Dni Kultury Indyjskiej przybyła Pani Anna Kalata, wiceprzewodnicząca Indo-Polish Chamber of Commerce & Industry oraz była Minister Pracy i Polityki Społecznej w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Pani Kalata podczas swojej prezentacji przedstawiła swoją przygodę z Indiami. Następnie nastąpiło wręczenie nagród zwycięzcom konkursów prac plastycznych oraz konkurs tańca. Podziękowania należą się uczniom, za chęć wystąpienia, piękny taniec, cudowne prace plastyczne oraz opiekunom i nauczycielom za zmotywowanie dzieci do przygotowania się do udziału w konkursach. Kolejną atrakcją był występ zespołu tańca indyjskiego „Mayura”, po którym nastąpiło spotkanie autorskie z autorami książki „Zakochani w świecie. Indie” - Panią Joanną Grzymkowską-Podolak, oraz Panem Jarosławem Podolakiem. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się występy podopiecznych Pani Beaty Ciastoń – grupa taneczna „Elfy”, którzy wykonali tańce do utworów indyjskich. Po czym nastąpiła prezentacja Fundacji „Dzieci Orientu” Sylki Rayskiej oraz pokaz tańca w wykonaniu ich przedstawicielek. Gwiazdą wieczoru była GUJARAT ART ACADEMY – indyjska grupa muzyczno-taneczno-teatralna, pochodząca ze stanu Gujarat, która jest częścią grupy Rang Surbhi – szkoły artystycznej o międzynarodowej renomie, której członkowie występują na całym świecie, prezentując tradycyjne tańce oraz sztukę wywodzące się ze stanu Gujarat. Poprzez występy w różnych zakątkach świata, Gujarat Art Academy pielęgnuje i promuje rodzime tradycje. Grupa pokonując tysiące kilometrów dzielących Indie i Polskę przybyła do Nysy, aby zaprezentować swoją piękną i ciekawą kulturę, a poprzez taniec zabrać widzów w kolorowy świat i klimat pachnącego kardamonem Gujaratu. Grupa wykonała także pokaz magii.
Tym miłym, wielobarwnym akcentem zakończyły się tegoroczne Dni Kultury Indyjskiej w Nysie. Wydarzenie cieszyło się wielką popularnością i mamy nadzieję, że pozostawiło w sercach mieszkańców Nysy chociaż cząstkę ogromnej, nieprzebranej, kolorowej i pięknej kultury Indii.
Wydarzenia patronatami objęli:
- Ambasada Indii w Warszawie – patronat honorowy
- Ministerstwo Gospodarki
- Wojewoda Opolski - Pan Ryszard Wilczyński
- Marszałek Województwa Opolskiego - Pan Andrzej Buła
- Związek Miast Polskich
Podziękowania należą się także sponsorom nagród w konkursach:
- Wydawnictwo Bezdroża
- Wydawnictwo Lambook
- Intersnack Polska
- Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park”, Sp. z o. o.
Więcej zdjęć z Dni Kultury Indyjskiej na oficjalnym profilu Gminy Nysa na Facebooku > link
Urząd Miejski w Nysie
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Szlak Forteczny prowadzi turystę po oznakowaniu z Bastionu św. Jadwigi na FORT 2, prezentując po drodze najcenniejsze obiekty nyskich fortyfikacji.
Trasa łączy Nysę z północną granicą powiatu (gmina Skoroszyce), a dalej łączy się z trasami rowerowymi gminy Grodków w powiecie brzeskim. Ciekawym miejscem jest...