pl

Uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja

Wczoraj obchodziliśmy 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Nysianie tłumnie przybyli na obchody jednego z najważniejszych świąt państwowych, pokazując swoje przywiązanie do narodowych wartości.

 

 

 

 

 

 

Obchody rozpoczęły się o godz.  9.30 uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną w Bazylice Mniejszej z udziałem pocztów sztandarowych m.in. służb mundurowych, związków i stowarzyszeń. Mszy Św. przewodniczył ks. prałat Mikołaj Mróz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Po uroczystej Mszy św. mieszkańcy Nysy tradycyjnie udali się pod Pomnik Patriotom Polskim by oddać hołd twórcom pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji. Korowodowi przewodziła nyska orkiestra dęta pod kierownictwem Kapelmistrza Józefa Łozińskiego i prowadzącego  Romana Uberny. Mieszkańcy naszego miasta nie zawiedli i tłumnie zjawili się pod Pomnikiem, pokazując swoją dumę z narodowych wartości. Uroczystości na Placu Kopernika prowadziła Magdalena Zioło z Urzędu Miejskiego, a okolicznościowe przemówienie w imieniu Burmistrza Nysy, Kordiana Kolbiarza wygłosił jego Zastępca. Piotr Bobak wspominał ważne wydarzenia z naszej historii. Podkreślał także, że 3 maja to doskonała okazja, by podziękować tym wszystkim, którzy na przestrzeni dziejów walczyli o wolność Polski i budowali jej potęgę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pod pomnikiem Patriotom Polskim wieńce złożyło około 70 delegacji, m.in. władz samorządowych, służb mundurowych, stowarzyszeń, partii politycznych, związków a także szkół i przedszkoli z naszej gminy. W uroczystościach tradycyjnie uczestniczyli harcerze z nyskiego Hufca. W trakcie obchodów nie mogło także zabraknąć stałego punktu czyli salwy honorowej w wykonaniu Oddziału Legii Polsko-Włoskiej w Nysie. Po uroczystościach pod Pomnikiem Patriotom Polskim, świętowanie przeniosło się do Bastionu św. Jadwigi. Tam mieszkańcy Nysy zobaczyli program patriotyczny pn. "Świeć naszej polskiej krainie". Wśród jego punktów znalazły się: odczytanie fragmentów Konstytucji 3 Maja z 1791r. przez znanego aktora Jerzego Schejbala oraz koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu chóru "Gaudeamus" pod batutą Izabeli Gach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

226 lat temu, 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była to pierwsza w Europie, a druga po konstytucji Stanów Zjednoczonych spisana ustawa zasadnicza na świecie.  Mimo rozbiorów pamięć o konstytucji (uznawanej przez politologów za bardzo postępowy jak na swoje czasy dokument) przez kolejne pokolenia pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości.  Od czasu odzyskania niepodległości w 1918 roku,  Święto Konstytucji 3 maja było obchodzone jako najważniejsze święto państwowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pełna fotorelacja z wydarzenia na Facebooku pod linkiem  https://www.facebook.com/nysa.eu/posts/1422889317767356

 

 

Łukasz Bressa

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Urząd Miejski w Nysie

 

Polecane trasy

2:00 2.0 km

Szlak Miary Jerozolimskiej

Miarą Jerozolimską określana była długość drogi jaką przebył Chrystus z domu Piłata do miejsca ukrzyżowania. W tym przypadku Dom Piłata był utożsamiany z ratuszem będącym symbolem władzy. Trasę...

8:00 15.0 km

Szlak błogosławionej Marii Luizy Merkert

Błogosławiona Maria Luiza Merkert była założycielką zakonu służącego chorym i biednym. Szlak nawiązuje do miejsc gdzie żyła i wraz z siostrami niosła pomoc chorym i potrzebującym. Trasa szlaku...

Pobierz aplikację