pl

Dni Twierdzy Nysa 2017

Pod koniec lipca wojska Napoleona znów spróbują zdobyć Nysę. Przed nami Dni Twierdzy Nysa. Atrakcji będzie co niemiara, w programie m.in. Bitwa Morska, Nocne Manewry Ogniowe i przede wszystkim Bitwa o Twierdzę Nysa.

Już wkrótce wspaniałe dwudniowe wydarzenie - nie tylko dla miłośników historii. Dni Twierdzy Nysa rozpoczną się w piątek 28 lipca. Największe emocje czekają nas jednak dzień później. Sobota rozpocznie się przemarszem wojsk ulicami miasta. Następnie zobaczymy musztrę paradną i salwę honorową na nyskim Rynku. Później napięcie niczym w filmach Alfreda Hitchcocka będzie już tylko rosnąć. Najpierw o godzinie 15 na Błękitnej Zatoce w Głębinowie zobaczymy Bitwę Morską, zaś godzinę później na ulicy Słowiańskiej nastąpi Wybuchowe Otwarcie Muralu.

Ale to co najważniejsze będzie mieć miejsce na Forcie Nr II. O 17 bowiem kulminacyjny punkt programu - Bitwa o Twierdzę Nysa. W inscenizacji bitwy napoleońskiej z 1807 roku wezmą udział miłośnicy historii z Polski, Czech, Niemiec i Ukrainy występujący w umundurowaniu regimentów z tamtego okresu. Będą wybuchy, okrzyki wojenne, zacięte starcia i salwy armatnie. A gdy opadnie już powojenny kurz, po zmroku czeka nas barwne widowisko batalistyczne - Nocne Manewry Ogniowe. 

Więcej informacji o wydarzeniu na plakacie.

 

Łukasz Bressa

Wydział Rozwoju Polityki Społecznej 

Komórka Komunikacji i Organizacji Pracy

Urząd Miejski w Nysie

Polecane trasy

6:30 h 1.9 km

Szlakiem zabytków

Piesza wędrówkę zaczynamy od wizyty pod gotyckim kościołem Zwiastowania NMP przy ul. Celnej. Następnie udajemy się na ulicę Sobieskiego, by podziwiać barokową budowlę dawnego jezuickiego gimnazjum, a...

2:00 h 2.0 km

Szlak Miary Jerozolimskiej

Miarą Jerozolimską określana była długość drogi jaką przebył Chrystus z domu Piłata do miejsca ukrzyżowania. W tym przypadku Dom Piłata był utożsamiany z ratuszem będącym symbolem władzy. Trasę...

Pobierz aplikację