pl

Dlaczego zmieniamy oznaczenia linii MZK?

Kilka lat temu jednym z elementów rewolucji w zmianie rozkładu jazdy MZK w Nysie było wprowadzenie miedzy innymi nowych oznaczeń. Mimo upływającego czasu wciąż wśród mieszkańców pojawiały się opinie, że oznaczenia np. A1, C2, bardziej przypominają grę w szachy, niż oznaczenia tras autobusowych. - Od samego początku kadencji zaczęły do nas docierać sygnały od mieszkańców w sprawie przywrócenia cyfrowego oznaczenia linii autobusowych – mówi Wiceburmistrz Marek Rymarz. - Postanowiliśmy skonsultować się z mieszkańcami naszej gminy i na podstawie zebranych opinii podjęto decyzję o powrocie do cyfr. Dla przykładu – dodaje Rymarz - w okresie od 19 stycznia do 15 lutego 2015r. w serwisie internetowym Nysy prowadzona była ankieta. W internetowym głosowaniu udział wzięło 2.121 internautów. Wyniki ankiety wskazały, że 80% głosujących jest za przywróceniem oznaczenia cyfrowego.

 

Na forum.nysa.pl założona została także sonda. Jej wyniki aktualnie wskazują, że udział w sondzie wzięło 66 osób, z czego 65% jest za przywróceniem cyfrowego oznaczenia linii autobusowych.

 

Aby poszerzyć zakres zebranych opinii Miejski Zakład Komunikacji w marcu br. przeprowadził badania ankietowe wśród  pasażerów autobusów. Badaniem zostało objętych 2.389 pasażerów, z których 1.355, tj. 56,7% opowiedziało się za przeprowadzeniem zmiany oznaczeń na cyfrowe.

 

Dodatkowo, sygnały dotyczące zmiany napływały z różnych stron. Dla przykładu, środowisko diabetyków na spotkaniu w dniu 19 lutego 2015r. wyraziło swoją opinię w przeprowadzonej ankiecie. Na 40 osób tylko 1 była przeciwna wprowadzeniu zmian. Podobne stanowisko wyraziła Rada Seniorów, które władzom Nysy przekazał Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Marcin Wajda. Wiceprzewodniczący Wajda przeprowadził w 2014 roku badania ankietowe poprzez Stowarzyszenie 60 tysięcy. Badaniem objęto 980 osób, z których zdecydowana większość wskazywała nieczytelność oznaczeń i sugerowała powrót do oznaczeń cyfrowych.

 

Na przełomie roku dla potrzeb Gminy Nysa został opracowany Zrównoważony Plan Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego. Jego autorami są specjaliści z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR z Warszawy. W dokumencie wskazali, ze obecny system jest chaotyczny  i trudny do zrozumienia. Może to powodować między innymi brak przyrostu pasażerów. - Mając na uwadze powyższe dane oraz opinie podjęliśmy decyzję o powrocie do cyfrowego oznaczenia linii. – mówi Rymarz. - Dla przypomnienia, nie zmieniają się trasy autobusów tylko oznaczenia. MZK prowadzi kampanię informacyjną na przystankach, autobusach, w internecie, a także w lokalnej prasie.

 

Mamy nadzieję, że bardziej przyjazne, naturalne oznaczenie autobusów sprawi, że zmiana nie będzie sprawiała trudności mieszkańcom Gminy Nysa.

 

 

 

 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Urząd Miejski w Nysie

Polecane trasy

0:00 h 2.1 km

Poznaj historię

Każdy obiekt na trasie „Poznaj historię” jest oznakowany specjalną tabliczką z kodem QR wskazującą na wykorzystanie tej technologii. Poza tym w każdym ze smartfonów mamy aparat...

0:00 h 80 m

Multimedialna Trasa Turystyczna Twierdza Nysa

Multimedialna Trasa Turystyczna Twierdza Nysa w Bastionie św. Jadwigi –  to widowisko światło – dźwięk  w którym dawny jeniec (jego duch) opowiada o historii Twierdzy...