pl

Rezerwat florystyczny "Śnieżyca"

Utworzony został w kwietniu 2019 roku. Jego powierzchnia wynosi 2,38 ha, leży wewnątrz lasu w pobliżu rozlewiska rzeki Białej Głuchołaskiej w odległości ok. 500 m na północ od Rezerwatu Przyrody „Przyłęk”.

Celem ochrony rezerwatowej jest zachowanie licznego stanowiska śnieżycy wiosennej, najbardziej wysuniętego na wschód miejsca w sudeckim obszarze jej występowania. Gatunek ten znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski oraz Czerwonej liście roślin naczyniowych województwa opolskiego. Na terenie rezerwatu występuje łęg wiązowo-jesionowy.

Z licznej awifauny rezerwatu możemy wyróżnić: muchołówkę białoszyją oraz wilgę – budującą gniazdo w rozwidleniu poziomej gałęzi w kształcie wiszącego koszyka uwitego misternie z łyka i różnych włókien.

Polecane trasy

0:00 h 2.1 km

Poznaj historię

Każdy obiekt na trasie „Poznaj historię” jest oznakowany specjalną tabliczką z kodem QR wskazującą na wykorzystanie tej technologii. Poza tym w każdym ze smartfonów mamy aparat...

2:00 h 7.1 km

Nyski Szlak Forteczny

Szlak Forteczny prowadzi turystę po oznakowaniu z Bastionu św. Jadwigi na FORT 2, prezentując po drodze najcenniejsze obiekty nyskich fortyfikacji.