Nyski Szlak Forteczny
Szlak Forteczny prowadzi turystę po oznakowaniu z Bastionu św. Jadwigi na FORT 2, prezentując po drodze najcenniejsze obiekty nyskich fortyfikacji.
Obszar o powierzchni 55,4 ha, ustanowiony w 2007 roku. Obejmuje swym zasięgiem część fortyfikacji z okresu XVIII i XIX wieku budowanych przez Prusy od czasów króla Fryderyka II, między innymi Fort Prusy, Redutę Króliczą czy Wysoką Baterię. Głównym walorem obszaru jest jedno z ważniejszych na Śląsku zimowisk nietoperzy.
Przedmiotem ochrony jest siedlisko grądu środkowoeuropejskiego i subkontynentalnego oraz dwa gatunki nietoperzy: mopka i nocka orzęsionego.
Na terenie obszaru występują też trzy inne gatunki nietoperzy z Załącznika II Dyrektywy, a mianowicie: podkowiec mały, nocek Bechsteina i nocek duży.
Na terenie Obszaru występują 3 gatunki ptaków z Załącznika I Dyrektywy:
- dzięcioł zielonosiwy, dzięcioł czarny, dzięcioł średni.
Podziemia fortów, z wyjątkiem chodników kontrminerskich, są wychłodzone i przewiewne, wskutek czego licznie zimują tu tylko gatunki zimnolubne, jak np. mopek.
Forty Nyskie stanowią miejsce hibernacji 12 gatunków nietoperzy w liczbie co najmniej 215 osobników, poza wymienionymi wcześniej, m.in.: nocek rudy, nocek Natterera, nocek Brandta, gacek brunatny, gacek szary, mroczek późny, mroczek pozłocisty. Na przełomie wieków XIX i XX Forty uznano za wojskowo nieprzydatne. Teren ich zaczął w naturalny sposób zarastać, rezultatem czego jest powstały drzewostan grądowy w wieku ok. 100 lat, stanowiący przedmiot ochrony. Siedlisko lasu grądowego zajmuje 70 % powierzchni Obszaru. Występuje tu kilka gatunków roślin podlegających ochronie prawnej lub zagrożonych w skali regionu. Są to m.in.: zanokcica skalna, paprotnica krucha, paprotka zwyczajna, barwinek pospolity.
Szlak Forteczny prowadzi turystę po oznakowaniu z Bastionu św. Jadwigi na FORT 2, prezentując po drodze najcenniejsze obiekty nyskich fortyfikacji.
Każdy obiekt na trasie „Poznaj historię” jest oznakowany specjalną tabliczką z kodem QR wskazującą na wykorzystanie tej technologii. Poza tym w każdym ze smartfonów mamy aparat...