pl

Nysa – Šumperk 25 lat współpracy

Od 13 maja będzie dostępna dla zwiedzających nowa wystawa w  Muzeum Powiatowym, tym razem przygotowana z okazji 25-lecia współpracy Nysy z czeskim Šumperkiem.
Wystawa prezentuje przede wszystkim prace malarskie Pavla A. Tat’ouna, a także wyroby koronczarskie z motywami Nysy i Šumperka. Planowo miała odbyć się przed dwoma laty. Teraz wreszcie sytuacja związana z pandemią pozwoli na swobodny dostęp do tych ciekawych prac.

Pavel Alexander Taťoun (ur. 6. września 1954 r.)

Urodził się w Rymarowie. Mieszkał we wsi Lomnice z rodzicami i rodzeństwem do siódmego roku życia. Następnie rodzina przeniosła się do Pragi w 1961. Aktywnie promował filozofię pacyfistyczną, czego wyrazem było odrzucenie podstawowego szkolenia wojskowego i umieszczenie w szpitalu psychiatrycznym w Bohnicach. Tu też nie przestał malować. Izolacja jest często nieoczekiwanym źródłem inspiracji dla artystów. Pozbawienie własnego lokum i możliwość spokojnej pracy prowadzi często do niezwykłych osiągnięć artystycznych. Nie inaczej było z Tat`ounem. Powstała seria obrazów z symbolicznymi motywami - „Płonącej” lub „Pękniętej Kuli”. Po zwolnieniu z instytutu swobodnie podróżował. Otworzył swoje pierwsze studio w Pradze. Powstała seria obrazów z melancholijnym strojem - „Dojrzewanie”, „Pożądanie”, „Smutek” i inne. Odwiedził w Pradze pracownię węgierskiego malarza, scenografa Mikuláša Matrona.

W latach 70. przyłączył się do „Drugiej Kultury”. Przedstawicieli tego podziemnego ruchu łączyła zasada całkowicie swobodnego tworzenia i nie zawierania żadnych kompromisów z reżimem i jego instytucjami kulturalnymi. Okres ten można określić w malarstwie Tat`ouna jako mocno surrealistyczny. W 1978 ożenił się i przeniósł na Morawy. Pracował między innymi jako stróż nocny. Pierwsza wystawa odbyła się rok później w Lošticach. W 1981 wystawiał także w Šumperku i ponownie w Lošticach. W 1982 roku wziął udział w wystawie BBC w Londynie - tym samym znalazł się w gronie osób obserwowanych przez Służby Bezpieczeństwa (Státní bezpečnosti). Kolejna wystawa w Lošticach w 1983 roku została zamknięta z powodu niewłaściwych motywów religijnych („Upadek Wielkiego Babilonu” i inne). Po tym incydencie nie mógł wystawiać do końca 1989 roku.
Do tej pory pan Tat`oun ma na swoim koncie ponad pięćdziesiąt wystaw na Morawach, a także w Pradze. Realizuje niezwykły projekt społeczny nauczania więźniów w Mírovie malarstwa i rysunku. Dzięki swojej wszechstronności jest autorem wielu projektów sztuki użytkowej: kalendarzy, pocztówek (na stałe eksponowanych w De la carte postale Museum w Antibes we Francji), przyborów szkolnych (Angielski Przegląd Gramatyki) i wielu innych projektów.
Pavel Alexander Tat`oun mieszka we Vlcicach koło Loštic. Współczesne prace obejmują obrazy z podróży. Są to serie obrazów inspirowanych naturą i ludźmi z odległych krain: Indochin, Borneo, Ameryki Środkowej czy malezyjskiej wyspy Langkavi. Główną rolę odgrywa tu fauna i flora w poetycko nierealnej wizji. Kolory i światło lasu są bajecznie skupione wraz ze zwierzętami w magicznym świetle lasu.
W 2020 roku z okazji obchodów 25-lecia partnerstwa miast Šumperk i Nysa stworzył cykl 13 obrazów o tematyce architektonicznej obu miast i powiązanej symbolice. Dwanaście akwareli i jeden obraz olejny ukazały się jako kalendarz ścienny na rok 2021, kiedy miasto obchodziło rocznicę. W czerwcu 2021 roku w kościele klasztornym w Šumperku odbyła się wystawa. W otwarciu wzięli udział przedstawiciele Šumperka i Nysy.

Polecane trasy

5:00 h 11.6 km

Miejski Szlak Turystyczny w Nysie

Ideą szlaku miejskiego jest połączenie wszystkich najważniejszych i najciekawszych atrakcji turystycznych Nysy tak, aby turysta mógł je zwiedzać samodzielnie podążając za oznakowaniem szlaku i...

1:10 h 23.3 km

Rowerowy szlak R-57

Trasa łączy Nysę z  północną granicą powiatu (gmina Skoroszyce), a  dalej łączy się z  trasami rowerowymi gminy Grodków w  powiecie brzeskim. Ciekawym miejscem jest...