pl

Jubileusz 20-lecia działalności UTW w Nysie

W Nyskim Domu Kultury trwa uroczysta gala z okazji 20-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie. Uczestnicy podkreślają jak ważną rolę w aktywizacji seniorów odgrywa UTW. W wydarzeniu biorą udział m.in. Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz i Sekretarz Miasta Piotr Bobak.
 - W Waszym logo widnieją laury, które przywodzą na myśl laury olimpijskie. Myślę, że są one symbolem takich codziennych małych, ale jakże ważnych zwycięstw. Dziękuję za Waszą działalność i zaangażowanie w sprawy naszego miasta - powiedział Kordian Kolbiarz.
Podziękowania seniorom złożyli także m.in. Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, członek Zarządu Powiatu Nyskiego Joanna Burska i rektor nyskiej PWSZ prof. Przemysław Malinowski. W czasie wydarzenia można obejrzeć wystawę prac malarskich i prac rękodzielniczych wykonanych przez słuchaczy UTW w trakcie warsztatów.

Historia UTW w Nysie

Uniwersytet powstał w 2002 roku z inicjatywy ówczesnego kierownika Domu Dziennego Pobytu w Nysie Marka Święsa. Zaraził on swoim entuzjazmem grupę wykładowców. Wykłady i spotkania w DDP były jedną z form pracy terapeutycznej. Z czasem zaczęli przychodzić także inni, tylko na wykłady i inne zajęcia (np. lektoraty, zajęcia ruchowe). Wkrótce okazało się, że przerasta to możliwości organizacyjne i lokalowe Domu Dziennego Pobytu i że trzeba szukać większych sal na wykłady i nowych możliwości działania. 20 stycznia 2006 r. grupa słuchaczy postanowiła założyć stowarzyszenie, zwołała zebranie słuchaczy i przeprowadziła wybory do Zarządu Stowarzyszenia i Komisji Rewizyjnej oraz opracowała Statut.

Sześcioosobowy Zarząd w składzie: Anna Małecka - prezes, Elżbieta Pacyniak - wiceprezes, Anna Kałka - sekretarz, Anna Bartnik - skarbnik, Romana Kotwińska, Czesław Łapot - członkowie przeprowadził procedury rejestracji Stowarzyszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym jako organizacji pożytku publicznego.

Za największy swój sukces Zarząd uznaje to, że mimo ogromnych zmian w sytuacji UTW nie było żadnych przerw w zajęciach (poza planowanymi). Od stycznia 2006 r. zajęcia odbywają się w Muzeum w Nysie, Zespole Szkół Ogólnokształcących Carolinum, Klubie Nauczyciela, Bibliotece Pedagogicznej. Na koniec roku akademickiego 2006 członkami Stowarzyszenia było 125 słuchaczy, na koniec roku akademickiego 2008 było 218 słuchaczy, a w 2020 roku już 321.

W grudniu 2017 roku nyski Uniwersytet otrzymał "Srebrny Certyfikat" jako profesjonalne UTW.

Polecane trasy

3:00 h 2.6 km

Szlak Josepha von Eichendorffa

Joseph von Eichendorff, wielki niemiecki poeta epoki romantyzmu, ostatnie lata życia spędził w Nysie i tutaj został pochowany. Szlak prowadzi drogą, którą według przekazów poeta chętnie...

2:00 h 7.1 km

Nyski Szlak Forteczny

Szlak Forteczny prowadzi turystę po oznakowaniu z Bastionu św. Jadwigi na FORT 2, prezentując po drodze najcenniejsze obiekty nyskich fortyfikacji.