pl

Nyska Droga św. Jakuba

Droga św. Jakuba (hiszp. Camino de Santiago) to sieć szlaków pielgrzymkowych, które prowadzą do miasta Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie według legendy spoczywa ciało św. Jakuba Większego – jednego z 12 apostołów.

Odrodzenie popularności szlaku św. Jakuba nastąpiło w latach 80 za sprawą Jana Pawła II, który za swojego pontyfikatu dwukrotnie odbywał podróże do Santiago de Compostela i podkreślał religijne i historyczne znaczenie tego miejsca. Dzięki temu wzrosło zainteresowanie szlakiem i wraz z napływem pielgrzymów zaczęła rozwijać się jego infrastruktura.

Szlaki do Santiago de Compostela biegną z całej Europy, a łączna ich długość wynosi wiele tys. kilometrów. Szlaki te są łatwo rozpoznawalne dzięki rozmieszczonym na ich przebiegu charakterystycznym symbolom muszli.

Nyska Droga św. Jakuba to wyznaczona w 2010 roku trasa o długości 106 km. Początkowo pielgrzymki odbywano głównie wzdłuż rzek, dlatego nyski szlak jakubowy prowadzi doliną Nysy Kłodzkiej, rozpoczynając się w Głuchołazach przy źródle św. Jakuba i kończąc w Skorogoszczy, gdzie łączy się z Drogą św. Jakuba Via Regia.

Nysa jest największym miastem na tym odcinku szlaku a jego najważniejszym punktem jest bazylika mniejsza pw. św. Jakuba i św. Agnieszki.

Polecane trasy

1:10 h 23.3 km

Rowerowy szlak R-57

Trasa łączy Nysę z  północną granicą powiatu (gmina Skoroszyce), a  dalej łączy się z  trasami rowerowymi gminy Grodków w  powiecie brzeskim. Ciekawym miejscem jest...

1:30 h 889 m

Ścieżka Przyrodniczo-Edukacyjna - Siestrzechowice

Ścieżka znajduję się w Siestrzechowicach oddalonych kilka kilometrów od Nysy i poprowadzona jest wałem Jeziora Nyskiego. Znajduje się na obszarze chronionym Natura 2000. Na trasie ścieżki...