pl

Nyska Droga św. Jakuba

Droga św. Jakuba (hiszp. Camino de Santiago) to sieć szlaków pielgrzymkowych, które prowadzą do miasta Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie według legendy spoczywa ciało św. Jakuba Większego – jednego z 12 apostołów.

Odrodzenie popularności szlaku św. Jakuba nastąpiło w latach 80 za sprawą Jana Pawła II, który za swojego pontyfikatu dwukrotnie odbywał podróże do Santiago de Compostela i podkreślał religijne i historyczne znaczenie tego miejsca. Dzięki temu wzrosło zainteresowanie szlakiem i wraz z napływem pielgrzymów zaczęła rozwijać się jego infrastruktura.

Szlaki do Santiago de Compostela biegną z całej Europy, a łączna ich długość wynosi wiele tys. kilometrów. Szlaki te są łatwo rozpoznawalne dzięki rozmieszczonym na ich przebiegu charakterystycznym symbolom muszli.

Nyska Droga św. Jakuba to wyznaczona w 2010 roku trasa o długości 106 km. Początkowo pielgrzymki odbywano głównie wzdłuż rzek, dlatego nyski szlak jakubowy prowadzi doliną Nysy Kłodzkiej, rozpoczynając się w Głuchołazach przy źródle św. Jakuba i kończąc w Skorogoszczy, gdzie łączy się z Drogą św. Jakuba Via Regia.

Nysa jest największym miastem na tym odcinku szlaku a jego najważniejszym punktem jest bazylika mniejsza pw. św. Jakuba i św. Agnieszki.

Polecane trasy

1:00 h 51.4 km

Samochodowy szlak turystyczny

Samochodowy szlak turystyczny utworzyło w 2007 roku Starostwo Powiatowe w Nysie. Szlak oznakowany jest znakami drogowymi serii E-22 wskazującymi największe atrakcje regionu. Szlak łączy najważniejsze...

2:00 h 7.1 km

Nyski Szlak Forteczny

Szlak Forteczny prowadzi turystę po oznakowaniu z Bastionu św. Jadwigi na FORT 2, prezentując po drodze najcenniejsze obiekty nyskich fortyfikacji.