pl

Wizyta kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nysie

W wyniku działań wojennych 21 marca 1945 roku nyski kościół pw. św. Jakuba i św. Agnieszki doświadczył największych w swej historii zniszczeń. Spłonął dach, barokowy prospekt organowy, dwie boczne kaplice i grupa tęczowa, zawalił się szczyt zachodni, przestały istnieć witraże, poważnemu zniszczeniu uległy także pozostałe boczne kaplice i większość wyposażenia.

Odbudowa zaczęła się wkrótce po przejęciu tych terenów przez państwo polskie. Przebiegała ona jednak bardzo powoli ze względu na skalę obiektu i najbardziej stromy dach w Europie, dodatkowo Nysa była zobowiązana do dostarczania dużych ilości cegły rozbiórkowej na odbudowę Warszawy. 

Po czternastu latach prac remontowych nyskiej świątyni, 15 sierpnia 1959 roku odbyło się jej ponowne święcenie, które dokonał Prymas kardynał Stefan Wyszyński w ramach objazdu duszpasterskiego po ziemiach opolskich.

Polecane trasy

2:00 h 7.1 km

Nyski Szlak Forteczny

Szlak Forteczny prowadzi turystę po oznakowaniu z Bastionu św. Jadwigi na FORT 2, prezentując po drodze najcenniejsze obiekty nyskich fortyfikacji. 

3:00 h 59.6 km

Rowerowy szlak R-16

Szlak wpisuje się w  sieć regionalnych tras rowerowych, łącząc się z  trasami rowerowymi w  powiecie ząbkowickim na zachodzie i  trasami w  powiecie prudnickim na wschodzie....