pl

Sowa otwarta w Nysie. To 31 taki punkt w Polsce

Oficjalnego otwarcia  Małego Centrum Nauki Sowa dokonał m.in. Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk. Docelowo w Polsce będzie działać 70 takich punktów, gdzie młodzież może praktycznie doświadczać jak funkcjonują zjawiska przyrody, światło, czy ruch. – To kolejna inwestycja dla rodzin – podkreśla Burmistrz Nysy.

By pobudzić wyobraźnię

Centrum działa na I piętrze Bastionu św. Jadwigi w ramach nawiązanej współpracy z Centrum Nauki Kopernik. To pierwszy taki punkt na Opolszczyźnie. Wcześniej podobne otwarto m.in. w Piasecznie, Rybniku, Suwałkach, Jarocinie, Malborku i Wałbrzychu. - Kilka lat temu koordynowałem ten projekt, stąd dzisiaj moja wielka duma, że po latach doszło do realizacji tego projektu, akurat tutaj w Nysie - mówi Minister Sportu i Turystyki, Kamil Bortniczuk. - Dobrze się stało, że centrum działa w pięknych wnętrzach Bastionu św. Jadwigi. SOWA składa się z dwóch przestrzeni - wystawienniczej i warsztatowej. Wystawa to kilkanaście ciekawych eksponatów, dla dzieci i młodzieży w różnym wieku. - Mamy 15 fantastycznych urządzeń, które wywołują ciekawość i radość wśród dzieci i dorosłych – wylicza Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz. - Bardzo dziękuję za ogromne wsparcie i pomoc naszemu Posłowi Kamilowi Bortniczukowi. Dzięki naszej współpracy zyskaliśmy piękny punkt na mapie atrakcji dla całych rodzin, a rodziny są wspierane w naszym mieście w sposób szczególny. Jak mówi Pełnomocnik Ministra Przemysława Czarnka ds. podstaw programowych i podręczników Artur Górecki – w porozumieniu z Centrum Nauki Kopernik na pewno część eksponatów będzie czasowo wymieniana. – To co mamy na dzisiaj w zupełności wystarcza na stworzenie bardzo bogatej oferty dydaktycznej. Teraz wspólnie musimy wykorzystać ten potencjał – ocenia Artur Górecki.  Eksponaty zainstalowane w Nysie szybko przypadłby zaproszonym uczniom do gustu. Zresztą dobrze bawili się także dorośli. - Nysa daje dobry przykład, a w przyszłości może jakieś inne miasta na Opolszczyźnie pójdą jej śladem – ocenia poseł na Sejm RP, Katarzyna Czochara. – Chcemy, by takie miejsca działały co najmniej w miastach powiatowych.

Patriotyczne wychowanie

Od dwóch tygodni w Bastionie św. Jadwigi działa pierwsza w Polsce stała ekspozycja programu „niepodległa”. Nyskie Centrum Edukacji o Niepodległości oferuje m.in. pokazy VR poświęcone polskiej historii, które jednocześnie może oglądać 15 osób.  – To, że w Nysie po raz kolejny pilotażowy program może zaistnieć, świadczy o tym, że dotychczasowe pilotaże były bardzo dobrze przygotowane przez nasze  miasto – mówi Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie, Paweł Nakonieczny. – Jesteśmy gminą otwartą na innowacyjność, naukę i wsparcie młodzieży. Najważniejsze, by dzieci nie patrzyły tylko w ekran komputera. Takie centra jak SOWA i „niepodległa pobudzają myślenie i ciekawość świata, a także zachęcają w ciekawy sposób do poznawania naszej historii. Jak mówi dyrektor Nyskiego Domu Kultury Marek Kędzierski, dzięki ostatnim staraniom i poniesionym nakładom, obiekt przy ul. Piastowskiej stał się bastionem wiedzy. – Chcemy uczyć patriotyzmu, a żeby to było skuteczne musimy sięgać po nowoczesne narzędzia. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania Bastionu św. Jadwigi. Na relację filmową z otwarcia Sowy zapraszamy do kolejnego odcinka Nyskiej Kroniki Filmowej.  

Polecane trasy

2:00 h 7.1 km

Nyski Szlak Forteczny

Szlak Forteczny prowadzi turystę po oznakowaniu z Bastionu św. Jadwigi na FORT 2, prezentując po drodze najcenniejsze obiekty nyskich fortyfikacji. 

1:00 h 51.4 km

Samochodowy szlak turystyczny

Samochodowy szlak turystyczny utworzyło w 2007 roku Starostwo Powiatowe w Nysie. Szlak oznakowany jest znakami drogowymi serii E-22 wskazującymi największe atrakcje regionu. Szlak łączy najważniejsze...