pl

Zapraszamy na Jarmark Bożonarodzeniowy!

W sobotę (16.12) w Nysie wielka parada Mikołajów rozpocznie tegoroczny rekordowy Jarmark Bożonarodzeniowy. Przewidziano liczne warsztaty, atrakcje dla dzieci i bogaty asortyment stoisk. Rękodzieło, stroiki, produkty regionalne i żywność na świąteczne stoły będą do nabycia do 23 grudnia.

Jarmark w sercu miasta

Stragany znów staną na wyremontowanej płycie Rynku. Jak co roku będą bogate m.in w ręcznie robione ozdoby choinkowe, pyszne wypieki od kół gospodyń wiejskich, czy też tak uwielbiane w Nysie miody i konfitury. – Nasz Jarmark ma już wieloletnią tradycję, ale chcemy by z roku na roku się rozrastał i był kontynuowany przez kolejnych włodarzy miasta – mówi Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz. – To ważne dla budowania tożsamości miasta. Liczę na duże zainteresowanie nie tylko mieszkańców całej gminy, ale także z sąsiednich miejscowości. Zapraszam w imieniu swoim i moich współpracowników. Jednym z atutów jarmarku będzie z pewnością różnorodność oferowanych towarów. Organizatorzy zadbali, aby na Rynku wystawili się nie tylko lokalni twórcy i rzemieślnicy, ale też przedsiębiorcy z różnych zakątków Polski. Nie zabraknie grzanego wina, wędzonych wędlin, grillowanych oscypków z boczkiem, czy też soków, nalewek, zabawek z naturalnych składników i zawsze najbardziej poszukiwanych przez odwiedzających jarmark ozdób na choinkę. Będą bombki, magnesy, figurki, światełka i wypalane w drewnie motywy świąteczne, a także ozdoby wykonane przez podopiecznych nyskich placówek opiekuńczych. Dochód z ich zakupu wesprze ich działalność statutową. W strefie rozrywki, w pobliżu pomnika marszałka Piłsudskiego staną dwie karuzele i kolejka „drago”. Strefa gastronomiczna przewidziana jest tuż obok. Na czas jarmarku część Rynku od placu przy restauracji Piec, w kierunku Bazyliki Mniejszej będzie wyłączona z ruchu samochodowego. Cały Rynek będzie zamknięty w dniu 16 grudnia na czas trwania III Nocnego Biegu Mikołajkowego (zobacz szczegóły). Tu organizatorzy mają już zamkniętą całą listę startową. Dodatkowa pula 30 „startówek” będzie dostępna w dniu zawodów.

Warsztaty dla całych rodzin 

W tym roku nowością będą warsztaty malowania świątecznych figurek gipsowych, warsztaty z tworzenia cake popsów, malowania czekoladą oraz tworzenia ozdób świątecznych. Wszystkie warsztaty z wyjątkiem cake popsów będą nieodpłatne. Limit wejść do ogrzewanego namiotu wynosi 15 osób/15 minut. – Myślę, że zajęcia kreatywne spotkają się z dużym zainteresowaniem – mówi Sekretarz Miasta, Piotr Bobak. – Dodatkowo przewidzieliśmy występy kolędników i liczne konkursy z nagrodami, w tym konkurs na najpiękniejszą szopkę. Zapraszamy też na spotkanie ze Świętym Mikołajem w dniu 17 grudnia o godzinie 16.30 na Rynku. Ponadto w świątecznym miasteczku goście będą mogli odkryć masę fantastycznych pomysłów na prezenty dla najbliższych. Jednym z nich będzie Monografia Nysy. Publikacja będzie sprzedawana na stoisku Biblioteki Miejskiej. Jarmark będzie jednym z ostatnich akcentów obchodów 800-lecia naszego miasta.  

Polecane trasy

1:30 h 772 m

Ścieżka ornitologiczna w Nysie

Ścieżka ornitologiczna biegnie brzegiem Nysy Kłodzkiej i jest szczególnie warta przejścia ze względu na swoje walory przyrodnicze oraz bezpośrednią bliskość zabytków Nysy. Na...

2:00 h 7.1 km

Nyski Szlak Forteczny

Szlak Forteczny prowadzi turystę po oznakowaniu z Bastionu św. Jadwigi na FORT 2, prezentując po drodze najcenniejsze obiekty nyskich fortyfikacji.