pl

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej nyski Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” Ziemia Nyska

Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz uczestniczył w odsłonięciu tablicy upamiętniającej nyski Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” Ziemia Nyska, pierwszą organizację, która na naszym terenie walczyła z komunizmem i o prawa pracowników nyskich zakładów pracy. Tablica pamiątkowa powstała z inicjatywy społecznego komitetu gromadzącego byłych działaczy nyskiej „Solidarności” - „Nigdy więcej 13 grudnia”. Została ufundowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Tablica została umieszczona na kamienicy przy ul. Zjednoczenia, która była pierwszą siedzibą nyskiej Solidarności, która powstała w naszym mieście 26 września 1980 r. na mocy tzw. Porozumień Sierpniowych.

Polecane trasy

2:30 h 153 km

Opolski szlak cysterski - ziemia nyska

W 1990 roku Rada Europy z okazji 900. rocznicy urodzin św. Bernarda z  Clairvaux, mistyka i  głównego duchowego twórcy cystersów, widząc olbrzymie dziedzictwo...

1:30 h 889 m

Ścieżka Przyrodniczo-Edukacyjna - Siestrzechowice

Ścieżka znajduję się w Siestrzechowicach oddalonych kilka kilometrów od Nysy i poprowadzona jest wałem Jeziora Nyskiego. Znajduje się na obszarze chronionym Natura 2000. Na trasie ścieżki...