pl

SIM Opolskie staje się faktem

29 listopada br. została podpisana umowa zawiązana Spółki SIM Opolskie sp. z o.o. z siedzibą w Nysie. Spółka wybuduje 1200 mieszkań. – Tak jak w przypadku innych tego typu podmiotów w Polsce, mam nadzieję, że jest to dopiero element startowy – mówi Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości, Arkadiusz Urban – Jeśli będzie zapotrzebowanie, to ilość mieszkań na pewno się zwiększy.

Wiodącymi miastami w zawartym porozumieniu są miasta Nysa i Opole, które wybudują łącznie ponad 600 mieszkań. W Nysie lokalizacja znajduje się w pobliżu nieco zapomnianego już Fortu I, między ulicą Orląt Lwowskich, a Podzamczem sektor C. – To przede wszystkim szansa dla regionu, żeby zatrzymać te wszystkie negatywne trendy związane z migracją młodych ludzi – mówi Minister Sportu i Turystyki, Kamil Bortniczuk. – Łącznie dwa opolskie SIM-y dadzą nam blisko 2,5 tysiąca mieszkań. Liczę na to, że Nysa i moje rodzinne Głuchołazy dostaną trochę oddechu.

Procedura planistyczna pozwoli prawdopodobnie na ruszenie z projektem jesienią przyszłego roku. Gmina na ostatniej sesji Rady Miejskiej dokonała stosowanej korekty w w dochodach budżetowych, zasilając dział gospodarki mieszkaniowej 3 milionami kapitału zakładowego. – Szacunkowa kwota czynszu w mieszkaniach na wynajmem będzie wynosić poniżej tysiąca złotych, w zależności od gminy - ocenia Arkadiusz Urban. – Czynsz będzie jednocześnie elementem spłaty kredytu zaciągniętego w BGK. Pod około 20-30 latach mieszkania przejdą na własność lokatorów.

Rozbudowa SIM-u zależna będzie od gruntów w posiadaniu KZN oraz poszczególnych gmin. – Jest to projekt bardzo ważny dla małych i średnich miast – ocenia Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz. – Praca już jest, teraz musimy poprawić dostępność mieszkań dla młodych ludzi, aby chcieli zakładać rodziny. Plany są bardzo ambitne, będziemy się starali je szybko zrealizować.

 

Polecane trasy

10:00 h 48.1 km

Szlak Kopernikowski wokół Jeziora Nyskiego

Szlak o bardzo ciekawym przebiegu (m. in. wałem Jeziora Nyskiego) z pięknymi panoramami Gór Opawskich i Jeseników. Umożliwia zapoznanie się z  wieloma ważnymi...

0:00 h 80 m

Multimedialna Trasa Turystyczna Twierdza Nysa

Multimedialna Trasa Turystyczna Twierdza Nysa w Bastionie św. Jadwigi –  to widowisko światło – dźwięk  w którym dawny jeniec (jego duch) opowiada o historii Twierdzy...