Miejski Szlak Turystyczny w Nysie
Ideą szlaku miejskiego jest połączenie wszystkich najważniejszych i najciekawszych atrakcji turystycznych Nysy tak, aby turysta mógł je zwiedzać samodzielnie podążając za oznakowaniem szlaku i...
- Cieszę się, że to właśnie Nysa uhonorowała węgierskiego bohatera gen. György Klapka, obok innych bohaterów Śląska, Polski i Europy. - mówił Wojewoda Opolski, Sławomir Kłosowski.Pomnik w Nysie jest efektem współpracy samorządu nyskiego i Rządu Węgier. Autorem płaskorzeźby jest artysta węgierski Lajos Győrfi – twórca wielu realizacji, w tym pomnika konnego króla Jana III Sobieskiego w miejscowości Štúrovo/Párkány na Słowacji.
- Generał Klapka obok generała Józefa Bema i innych patriotów polskich i węgierskich, jest przykładem niezłomnej służby ojczyźnie i dotrzymywania wierności uniwersalnym zasadom moralnym i patriotycznym - podkreślał Edward Hałajko, dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie.Sylwetkę węgierskiego generała przedstawił właśnie Edward Hałajko. O część artystyczną zadbali Tomasz Wojdyła, Małgorzata Bobak-Końcowa, Nyskie Studio Piosenki pod przewodnictwem Dariusza Orłowskiego, a także goście z Węgier - zespół CANTORES ECCLESIAE. Jak zawsze nie zawiodła młodzież z nyskich szkół. Odsłonięcia pomnika dokonali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Nysie. W czasie uroczystości wielokrotnie przypominano fakty historyczne i momenty w których to my wspomagaliśmy naszych bratanków, a także te, kiedy to Węgrzy nieśli pomoc Polakom. Na przestrzeni dziejów nasze losy splatały się wielokrotnie. Nie brakuje takich przykładów także w najnowszej historii. Burmistrz Kordian Kolbiarz i Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski przypominali o tym w trakcie swoich wystąpień. Kiedy wybuchła I wojna światowa Węgrzy walczyli w legionach polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego o niepodległość Rzeczypospolitej. Natomiast w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., to właśnie Węgrzy udzielili nam bardzo znaczącej pomocy wojskowej. Wspominano także wydarzenia z 1956r. Wybuchło wówczas Powstanie węgierskie, krwawo stłumione przez wojska sowieckie i węgierskichkomunistów. Polacy pomagali bratankom na szeroką skalę. Polska pomoc wyceniona została na około 2 miliony dolarów i była największa ze wszystkich państw, większa niż pomoc amerykańska. Węgrzy z kolei wysyłali nam pomoc w czasie pamiętnej powodzi z 1997r.
- Przyjaźń Polski i Węgier – to pięknie brzmi, ale jeszcze lepiej, jak idą za tym czyny. Dzisiaj w Nysie mieliśmy tego dowód – powiedział Tibor Gerencsér, Konsul Generalny Węgier w Krakowie.
Ideą szlaku miejskiego jest połączenie wszystkich najważniejszych i najciekawszych atrakcji turystycznych Nysy tak, aby turysta mógł je zwiedzać samodzielnie podążając za oznakowaniem szlaku i...
Szlak Forteczny prowadzi turystę po oznakowaniu z Bastionu św. Jadwigi na FORT 2, prezentując po drodze najcenniejsze obiekty nyskich fortyfikacji.