pl

W Nysie pielęgnujemy polsko-węgierską przyjaźń

14 października na placu na rogu ulic Wyspiańskiego i Mostowej w Nysie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci gen. György Klapka – bohatera węgierskiego, ale jak się okazuje, także postaci, która bardzo pozytywnie zapisała się w polskiej historii.  Współgospodarzem imprezy był Wojewoda Opolski, Sławomir Kłosowski. W wydarzeniu wzięli udział węgierscy oficjele -Tibor Gerencsér,  Konsul Generalny Węgier w Krakowie, przedstawiciele węgierskiego Ministerstwa Obrony Narodowej z płk Vilmosem Kovácsem na czele, Gábor Lagzi, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury, Ákos Engelmayer, były Ambasador Węgier w Polsce, Sándor Nedeczky, były Wicekonsul Węgier, a także delegacja gości z miasta Varpalota z burmistrz Campanari-Talabér Márta na czele.
- Cieszę się, że to właśnie Nysa uhonorowała węgierskiego bohatera gen. György Klapka, obok innych bohaterów Śląska, Polski i Europy.  - mówił Wojewoda Opolski, Sławomir Kłosowski.
Pomnik w Nysie jest efektem współpracy samorządu nyskiego i Rządu Węgier. Autorem płaskorzeźby jest artysta węgierski Lajos Győrfi – twórca wielu realizacji, w tym pomnika konnego króla Jana III Sobieskiego w miejscowości Štúrovo/Párkány na Słowacji.  
- Generał Klapka obok generała Józefa Bema i innych patriotów polskich i węgierskich, jest przykładem niezłomnej służby ojczyźnie i dotrzymywania wierności uniwersalnym zasadom moralnym i patriotycznym - podkreślał Edward Hałajko, dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie.
Sylwetkę węgierskiego generała przedstawił właśnie Edward Hałajko. O część artystyczną zadbali Tomasz Wojdyła, Małgorzata Bobak-Końcowa, Nyskie Studio Piosenki pod przewodnictwem Dariusza Orłowskiego, a także goście z Węgier - zespół CANTORES ECCLESIAE. Jak zawsze nie zawiodła młodzież z nyskich szkół. Odsłonięcia pomnika dokonali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Nysie. W czasie uroczystości wielokrotnie przypominano fakty historyczne i momenty w których to my wspomagaliśmy naszych bratanków, a także te, kiedy to Węgrzy nieśli pomoc Polakom. Na przestrzeni dziejów nasze losy splatały się wielokrotnie. Nie brakuje takich przykładów także w najnowszej historii. Burmistrz Kordian Kolbiarz i Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski przypominali o tym w trakcie swoich wystąpień. Kiedy wybuchła I wojna światowa Węgrzy walczyli w legionach polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego o niepodległość Rzeczypospolitej.  Natomiast w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., to właśnie Węgrzy udzielili nam bardzo znaczącej pomocy wojskowej. Wspominano także wydarzenia z 1956r. Wybuchło wówczas Powstanie węgierskie, krwawo stłumione przez wojska sowieckie i węgierskichkomunistów. Polacy pomagali bratankom na szeroką skalę. Polska pomoc wyceniona została na około 2 miliony dolarów i była największa ze wszystkich państw, większa niż pomoc amerykańska. Węgrzy z kolei wysyłali nam pomoc w czasie pamiętnej powodzi z 1997r.
- Przyjaźń Polski i Węgier – to pięknie brzmi, ale jeszcze lepiej, jak idą za tym czyny. Dzisiaj w Nysie mieliśmy tego dowód – powiedział Tibor Gerencsér, Konsul Generalny Węgier w Krakowie.
 

Polecane trasy

2:30 h 153 km

Opolski szlak cysterski - ziemia nyska

W 1990 roku Rada Europy z okazji 900. rocznicy urodzin św. Bernarda z  Clairvaux, mistyka i  głównego duchowego twórcy cystersów, widząc olbrzymie dziedzictwo...

0:00 h 2.1 km

Poznaj historię

Każdy obiekt na trasie „Poznaj historię” jest oznakowany specjalną tabliczką z kodem QR wskazującą na wykorzystanie tej technologii. Poza tym w każdym ze smartfonów mamy aparat...