pl

Izba pamiątkowa Bastion św. Jadwigi

Nysa , ul. Piastowska 19
http://www.informacja-turystyczna.nysa.pl/
pit@ndk.nysa.pl
tel.: 77 433 49 71

Bastion św. Jadwigi był jednym z 10 bastionów staroholenderskich, nowożytnych elementów fortyfikacyjnych, które rozpoczęto budować w 1643 roku. Obecnie zachowane dwukondygnacyjne kamienno-ceglane kazamaty przebudowano w latach 1771-1774. Podczas oblężenia w 1807 roku funkcjonowało tu m.in. laboratorium, w którym przygotowywano amunicję. W 1870 roku w kazamatach bastionu przetrzymywano ok. 500 francuskich jeńców wojennych.

Przed wejściem głównym do bastionu znajdują się dwie płyty upamiętniające pobyt w Nysie słynnych jeńców francuskich Charles’a de Gaulle’a i Markiza de Lafayette’a.

Dziś w Bastionie św. Jadwigi znajduje się Punkt Informacji Turystycznej oraz izba pamiątkowa prezentująca eksponaty i wystawy dotyczące historii miasta i twierdzy.

Polecane trasy

5:00 h 11.6 km

Miejski Szlak Turystyczny w Nysie

Ideą szlaku miejskiego jest połączenie wszystkich najważniejszych i najciekawszych atrakcji turystycznych Nysy tak, aby turysta mógł je zwiedzać samodzielnie podążając za oznakowaniem szlaku i...

8:00 h 16.8 km

Szlak błogosławionej Marii Luizy Merkert

Błogosławiona Maria Luiza Merkert była założycielką zakonu służącego chorym i biednym. Szlak nawiązuje do miejsc gdzie żyła i wraz z siostrami niosła pomoc chorym i potrzebującym. Trasa szlaku...