pl

Znalezisko przy ul. Żwirki i Wigury w Nysie

W czwartek, 17 kwietnia 2025 r., podczas prac ziemnych przy ul. Żwirki i Wigury (na wysokości budynku nr 23), natrafiono na skupisko ludzkich kości. Kości znajdowały się w ziemi na głębokości około 120–180 cm pod powierzchnią ulicy, w miejscu, gdzie prowadzono wykop pod budowę kanalizacji. Znalezisko miało około 160 cm długości i leżało w ziemnej jamie, bez zachowanego układu anatomicznego – co oznacza, że kości były przemieszane, bardzo kruche i częściowo rozkruszone. Część z nich była prawdopodobnie posypana wapnem. W tym samym miejscu odkryto też starą ceramiczną rurę kanalizacyjną oraz fragmenty naczyń z XVIII wieku. Wstępne ustalenia wskazują, że kości pochodzą z tzw. złoża wtórnego – mogły zostać przeniesione i złożone w tym miejscu wtórnie. Historycznie ulica Żwirki i Wigury przebiega przez teren dawnego Starego Miasta, gdzie w przeszłości (od późnego średniowiecza) istniał m.in. kościół św. Jana. Znalezisko może być więc związane z dawnym cmentarzem lub działaniami po likwidacji nowożytnych fortyfikacji w tym rejonie.

Polecane trasy

2:00 h 7.1 km

Nyski Szlak Forteczny

Szlak Forteczny prowadzi turystę po oznakowaniu z Bastionu św. Jadwigi na FORT 2, prezentując po drodze najcenniejsze obiekty nyskich fortyfikacji. 

4:00 h 91.9 km

Nyska Droga św. Jakuba

Oznakowana w  latach 2009–2010. Oficjalne otwarcie nastąpiło podczas corocznego Jarmarku św. Jakuba przed nyską bazyliką w  2010  r. Stanowi odcinek dojściowy do historycznego...