pl

Uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja

Wczoraj obchodziliśmy 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Nysianie tłumnie przybyli na obchody jednego z najważniejszych świąt państwowych, pokazując swoje przywiązanie do narodowych wartości.

 

 

 

 

 

 

Obchody rozpoczęły się o godz.  9.30 uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną w Bazylice Mniejszej z udziałem pocztów sztandarowych m.in. służb mundurowych, związków i stowarzyszeń. Mszy Św. przewodniczył ks. prałat Mikołaj Mróz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Po uroczystej Mszy św. mieszkańcy Nysy tradycyjnie udali się pod Pomnik Patriotom Polskim by oddać hołd twórcom pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji. Korowodowi przewodziła nyska orkiestra dęta pod kierownictwem Kapelmistrza Józefa Łozińskiego i prowadzącego  Romana Uberny. Mieszkańcy naszego miasta nie zawiedli i tłumnie zjawili się pod Pomnikiem, pokazując swoją dumę z narodowych wartości. Uroczystości na Placu Kopernika prowadziła Magdalena Zioło z Urzędu Miejskiego, a okolicznościowe przemówienie w imieniu Burmistrza Nysy, Kordiana Kolbiarza wygłosił jego Zastępca. Piotr Bobak wspominał ważne wydarzenia z naszej historii. Podkreślał także, że 3 maja to doskonała okazja, by podziękować tym wszystkim, którzy na przestrzeni dziejów walczyli o wolność Polski i budowali jej potęgę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pod pomnikiem Patriotom Polskim wieńce złożyło około 70 delegacji, m.in. władz samorządowych, służb mundurowych, stowarzyszeń, partii politycznych, związków a także szkół i przedszkoli z naszej gminy. W uroczystościach tradycyjnie uczestniczyli harcerze z nyskiego Hufca. W trakcie obchodów nie mogło także zabraknąć stałego punktu czyli salwy honorowej w wykonaniu Oddziału Legii Polsko-Włoskiej w Nysie. Po uroczystościach pod Pomnikiem Patriotom Polskim, świętowanie przeniosło się do Bastionu św. Jadwigi. Tam mieszkańcy Nysy zobaczyli program patriotyczny pn. "Świeć naszej polskiej krainie". Wśród jego punktów znalazły się: odczytanie fragmentów Konstytucji 3 Maja z 1791r. przez znanego aktora Jerzego Schejbala oraz koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu chóru "Gaudeamus" pod batutą Izabeli Gach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

226 lat temu, 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była to pierwsza w Europie, a druga po konstytucji Stanów Zjednoczonych spisana ustawa zasadnicza na świecie.  Mimo rozbiorów pamięć o konstytucji (uznawanej przez politologów za bardzo postępowy jak na swoje czasy dokument) przez kolejne pokolenia pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości.  Od czasu odzyskania niepodległości w 1918 roku,  Święto Konstytucji 3 maja było obchodzone jako najważniejsze święto państwowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pełna fotorelacja z wydarzenia na Facebooku pod linkiem  https://www.facebook.com/nysa.eu/posts/1422889317767356

 

 

Łukasz Bressa

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Urząd Miejski w Nysie

 

Polecane trasy

3:00 h 2.2 km

Szlak Eichendorffa

Joseph von Eichendorff, wielki niemiecki poeta epoki romantyzmu, ostatnie lata życia spędził w Nysie i tutaj został pochowany. Szlak prowadzi drogą, którą według przekazów poeta chętnie wędrował....

6:30 h 1.9 km

Szlakiem zabytków

Piesza wędrówkę zaczynamy od wizyty pod gotyckim kościołem Zwiastowania NMP przy ul. Celnej. Następnie udajemy się na ulicę Sobieskiego, by podziwiać barokową budowlę dawnego jezuickiego gimnazjum, a...

Pobierz aplikację