pl

Obchody 85. Rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka

17 października 2024 r. o godz. 09.00 zapraszamy na obchody 85. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka. Uroczystości odbędą się na Placu Kopernika, pod pomnikiem Patriotom Polskim.
Serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach mieszkańców – wspólnie oddajmy hołd obrońcom Polski.
17 września 1939r. Polska zmagająca się z okrutną napaścią hitlerowskich Niemiec, dostała kolejny potężny cios. Rosjanie wkroczyli do Polski,  łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji. Tym samym spełnił się najczarniejszy scenariusz, a nasz kraj nie miał już żadnych szans w walce na dwóch frontach z potężnymi armiami  okupantów. Napaść sowiecka na Polskę była częścią tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, który tuż przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja. Sowieci od momentu zajęcia wschodnich terenów II Rzeczpospolitej stosowali taktykę powszechnego zastraszenia, która miała im ułatwić realizację politycznych celów. Rozpoczęły się więc masowe aresztowania, które dotknęły w głównej mierze polską inteligencję; oficerów, nauczycieli, przedsiębiorców czy prawników. Najbardziej dotkliwą i powszechna formą represji były masowe wywózki na Syberię, gdzie zmuszano naszych rodaków do przebywania w nieludzkich warunkach i katorżniczej pracy. Wywożono całe rodziny, wiele osób nie przeżyło już samego transportu w głąb ZSRR. Według historyków, masowe deportacje objęły nawet 1,5 miliona Polaków.  

Polecane trasy

2:00 h 7.1 km

Nyski Szlak Forteczny

Szlak Forteczny prowadzi turystę po oznakowaniu z Bastionu św. Jadwigi na FORT 2, prezentując po drodze najcenniejsze obiekty nyskich fortyfikacji. 

8:00 h 16.8 km

Szlak błogosławionej Marii Luizy Merkert

Błogosławiona Maria Luiza Merkert była założycielką zakonu służącego chorym i biednym. Szlak nawiązuje do miejsc gdzie żyła i wraz z siostrami niosła pomoc chorym i potrzebującym. Trasa szlaku...