pl

Plac Paderewskiego

Nysa , Plac Paderewskiego

Plac Paderewskiego to miejsce, gdzie do 1883 roku znajdował się Bastion IV będący częścią nyskich fortyfikacji.  

Podczas III Powstania Śląskiego w 1921 r. znajdował się w tym miejscu obóz z więzionymi przez władze niemieckie bojownikami o powrót Górnego Śląska do macierzy. W 60 rocznicę Powstania odsłonięto obelisk upamiętniający ten fakt, który znajduje się do dnia dzisiejszego.

W centralnym punkcie Placu znajduje się altana, która służy za scena m.in. do występów artystycznych. Rokrocznie w tym w okresie letnim w każdą niedzielę odbywają się muzyczne koncerty plenerowe.  

Na placu Paderewskiego można zobaczyć 14 rzeźb postaci z bajek i legend polsko-czeskiego pogranicza. Figury wykonane zostały z dębu czerwonego, importowanego z Ameryki Północnej. Autorem rzeźb jest nyski artysta Stanisław Kilarecki.

Drewniany pień z wydrążonymi dziuplami to swoista biblioteka na świeżym powietrzu. Mieszkańcy “do dziupli” mogą podrzucić książki, które im zalegają w domowych bibliotekach i przy okazji wziąć coś innego.

Polecane trasy

0:00 h 80 m

Multimedialna Trasa Turystyczna Twierdza Nysa

Multimedialna Trasa Turystyczna Twierdza Nysa w Bastionie św. Jadwigi –  to widowisko światło – dźwięk  w którym dawny jeniec (jego duch) opowiada o historii Twierdzy...

4:45 h 94.6 km

Rowerowy Szlak Czarownic

Szlak czarownic po stronie czeskiej powstał w 2006 roku, a jego pomysłodawcą było Stowarzyszenie Ruchu Turystycznego - Jeseniky. W 2009 roku na zlecenia Starostwa Powiatowego w Nysie wytyczony i...