pl

Plac Paderewskiego

Nysa , Plac Paderewskiego

Plac Paderewskiego to miejsce, gdzie do 1883 roku znajdował się Bastion IV będący częścią nyskich fortyfikacji.  

Podczas III Powstania Śląskiego w 1921 r. znajdował się w tym miejscu obóz z więzionymi przez władze niemieckie bojownikami o powrót Górnego Śląska do macierzy. W 60 rocznicę Powstania odsłonięto obelisk upamiętniający ten fakt, który znajduje się do dnia dzisiejszego.

W centralnym punkcie Placu znajduje się altana, która służy za scena m.in. do występów artystycznych. Rokrocznie w tym w okresie letnim w każdą niedzielę odbywają się muzyczne koncerty plenerowe.  

Na placu Paderewskiego można zobaczyć 14 rzeźb postaci z bajek i legend polsko-czeskiego pogranicza. Figury wykonane zostały z dębu czerwonego, importowanego z Ameryki Północnej. Autorem rzeźb jest nyski artysta Stanisław Kilarecki.

Drewniany pień z wydrążonymi dziuplami to swoista biblioteka na świeżym powietrzu. Mieszkańcy “do dziupli” mogą podrzucić książki, które im zalegają w domowych bibliotekach i przy okazji wziąć coś innego.

Polecane trasy

0:00 h 2.1 km

Poznaj historię

Każdy obiekt na trasie „Poznaj historię” jest oznakowany specjalną tabliczką z kodem QR wskazującą na wykorzystanie tej technologii. Poza tym w każdym ze smartfonów mamy aparat...

1:00 h 51.4 km

Samochodowy szlak turystyczny

Samochodowy szlak turystyczny utworzyło w 2007 roku Starostwo Powiatowe w Nysie. Szlak oznakowany jest znakami drogowymi serii E-22 wskazującymi największe atrakcje regionu. Szlak łączy...