pl

Plac Paderewskiego

Nysa , Plac Paderewskiego

Plac Paderewskiego to miejsce, gdzie do 1883 roku znajdował się Bastion IV będący częścią nyskich fortyfikacji.  

Podczas III Powstania Śląskiego w 1921 r. znajdował się w tym miejscu obóz z więzionymi przez władze niemieckie bojownikami o powrót Górnego Śląska do macierzy. W 60 rocznicę Powstania odsłonięto obelisk upamiętniający ten fakt, który znajduje się do dnia dzisiejszego.

W centralnym punkcie Placu znajduje się altana, która służy za scena m.in. do występów artystycznych. Rokrocznie w tym w okresie letnim w każdą niedzielę odbywają się muzyczne koncerty plenerowe.  

Na placu Paderewskiego można zobaczyć 14 rzeźb postaci z bajek i legend polsko-czeskiego pogranicza. Figury wykonane zostały z dębu czerwonego, importowanego z Ameryki Północnej. Autorem rzeźb jest nyski artysta Stanisław Kilarecki.

Drewniany pień z wydrążonymi dziuplami to swoista biblioteka na świeżym powietrzu. Mieszkańcy “do dziupli” mogą podrzucić książki, które im zalegają w domowych bibliotekach i przy okazji wziąć coś innego.

Polecane trasy

2:00 h 7.1 km

Nyski Szlak Forteczny

Szlak Forteczny prowadzi turystę po oznakowaniu z Bastionu św. Jadwigi na FORT 2, prezentując po drodze najcenniejsze obiekty nyskich fortyfikacji. 

3:00 h 2.6 km

Szlak Josepha von Eichendorffa

Joseph von Eichendorff, wielki niemiecki poeta epoki romantyzmu, ostatnie lata życia spędził w Nysie i tutaj został pochowany. Szlak prowadzi drogą, którą według przekazów poeta chętnie...