Nyski Szlak Forteczny
Szlak Forteczny prowadzi turystę po oznakowaniu z Bastionu św. Jadwigi na FORT 2, prezentując po drodze najcenniejsze obiekty nyskich fortyfikacji.
W październiku 2007 roku, w sieni Muzeum Powiatowego w Nysie przy ul. Biskupa Jarosława odbyło się uroczyste odsłonięcie popiersia Stanisława Kramarczyka. Postać w marmurze wyrzeźbił Marek Rostecki – ówczesny student Instytutu Konserwacji Zabytków Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie jako swoją pracę dyplomową prowadzoną pod kierunkiem prof. Mariana Molendy. W czerwcu 2015 roku popiersie Stanisława Kramarczyka zostało przeniesione w bardziej dostępne dla mieszkańców miasta miejsce - na skwer vis a vis bramy wjazdowej Muzeum. Postument, na którym stoi rzeźba stanowi granitowa oryginalna podstawa dawnej ulicznej latarni gazowej z Nysy.
Stanisław Kramarczyk był cenionym architektem. Przybył do Nysy maju 1945 r. Jego głównym zadaniem było zebranie i zabezpieczenie rozproszonych zbiorów Muzeum Sztuki i Starożytności, które spłonęło w marcu 1945 r. Nowa placówka muzealna rozpoczęła pracę w gmachu przy ul. Marcinkowskiego dwa lata później. Uchronił przed całkowitym zniszczeniem najcenniejsze obiekty zabytkowe miasta, czym naraził się ówczesnym władzom. Szykanowany został zmuszony do opuszczenia Nysy.
Szlak Forteczny prowadzi turystę po oznakowaniu z Bastionu św. Jadwigi na FORT 2, prezentując po drodze najcenniejsze obiekty nyskich fortyfikacji.
Szlak wpisuje się w sieć regionalnych tras rowerowych, łącząc się z trasami rowerowymi w powiecie ząbkowickim na zachodzie i trasami w powiecie prudnickim na wschodzie....