Kapituła wybrała nominowanych do nagrody Trytona Nyskiego. W tym roku o tę prestiżową statuetkę powalczy pięciu kandydatów. Uroczysta gala, podczas której poznamy zwycięzcę, już 26 lutego w Nyskim Domu Kultury.
Gala Trytona Nyskiego rozpocznie się o godz. 18.00. W tym roku nominowani zostali:
Teresa Sajan- Prezes Związku Sybiraków Koła Ziemi Nyskiej- od lat integruje lokalne środowisko Sybiraków, pielęgnuje i podtrzymuje pamięć o czasach trudnych, ale dla Polaków ważnych. Jej otwartość, poczucie humoru i mocny charakter sprawiają, że znakomicie łączy też pokolenia, Sybiracy spotykają się z nyską młodzieżą, przekazując młodym najważniejsze wartości, jak wierność zasadom, patriotyzm i umiłowanie wolności.
Aneta Konik- Artysta Fotograf Rzeczypospolitej Polskiej- Nysanka, Aneta Konik od lat swoimi zdjęciami promuje Nysę i region nyski w licznych wystawach fotograficznych w kraju i za granicą (ponad 40 wystaw). Publikuje zdjęcia ziemi nyskiej w książkach, kalendarzach i albumach fotograficznych. Jej zdjęcia publikował magazyn „National Geographic”, magazyn „Camerapixo”, miesięcznik „Foto- Video”. W 2018 r. została odznaczona medalem „Za zasługi dla Fotografii Polskiej” w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W 2020 r. została odznaczona brązowym medalem „Za Fotograficzną Twórczość” przyznawanym przez Kapitułę Foto Klubu Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie.
Andrzej Koziar- historyk IPN, patriota i społecznik- człowiek głęboko ideowy, stanowiący wspaniałą wizytówkę zaangażowania w historię regionu. Inicjator i pomysłodawca powstania pomnika Piłsudskiego w Nysie oraz ławeczki Jerzego Kozarzewskiego, tablic Hieronima Dekutowskiego, kardynała Stefana Wyszyńskiego, Żołnierzy Wyklętych, internowanych w Zakładzie Karnym w Nysie. Członek Związku Piłsudczyków we Wrocławiu- Koło w Nysie. Członek Parafialnej Rady Duszpasterskiej Parafii św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie.
Marcin Nowak- społecznik, regionalista, przewodnik turystyczny, pilot wycieczek- Ogromnie zaangażowany w sprawy miasta i turystyki. Odnowił struktury nyskiego PTTK i doprowadził do powstania w 2016 roku nowego koła, a rok później oddziału PTTK „Tryton”, którego do dziś jest prezesem. Jego tytaniczna praca w organizacji lokalnej oraz w strukturach krajowych PTTK wyniosła nyski oddział na jeden z najbardziej liczących się w Polsce. Oddział w Nysie zrzesza obecnie ponad 600 aktywnych członków. Jest autorem wielu artykułów i publikacji. W ubiegłym roku ukazała się książka jego autorstwa: „Tajemnice Ziemi Nyskiej. Legendy polsko-czeskiego pogranicza”. Prowadzi liczne wykłady o tematyce krajoznawczej. Pomysłodawca i organizator wielu wydarzeń turystycznych w Nysie i w regionie. Pomysłodawca nyskiego rajdu trekkingowego. Nastawiony na rozwój i promocję turystyczną miasta. Człowiek, który w razie potrzeby zawsze stara się pomóc. Swoją społeczną pracą daje radość i chwile relaksu mieszkańcom.
Nyskie Pogotowie Opiekuńczo- Adopcyjne „Łapa”- Organizacja działająca dla dobra zwierząt, zrzeszająca wolontariuszy, niosąca pomoc zwierzętom domowym, dzikim oraz gospodarskim, również zwierzętom powypadkowym, odebranym interwencyjnie. Nyska „Łapa” aktywnie poszukuje możliwości adopcji/domów dla zwierząt bezdomnych.
Skład Kapituły Trytona Nyskiego: Mariusz Kołosowski – przewodniczący, Marek Rymarz, Marian Molenda, Mirosław Aranowicz, Edward Hałajko, Ryszard Rogowski, Barbara Maroszek, Grażyna Gawłowska, Mariusz Drożdżal, Monika Kamińska oraz Zbigniew Majka.
Tryton Nyski przyznawany jest co dwa lata za szczególne osiągnięcia w różnych dziedzinach życia, obejmujących w szczególności: kulturę, sport, edukację, promocję, przedsiębiorczość, działalność na rzecz społeczności lokalnej, czy działalność charytatywną.
W dniu uroczystej gali, spośród pięciu nominowanych, Kapituła wybierze laureata statuetki.