pl

Obelisk upamiętniający jeńców duńskich w Nysie

Nysa , Aleja Duńczyków

Ciekawą pamiątką po wojnie prusko-duńskiej z 1864 roku są ślady Duńczyków w Nysie. Do nyskiej twierdzy trafiło wtedy około 400 Duńczyków. Przetrzymywano ich w forcie Prusy. W czasie niewoli kierowano ich do pracy przy fortyfikacjach oraz innych robotach likwidacyjnych na przedpolu. Zbudowali m.in. aleję wzdłuż fragmentu fosy fortecznej. Na północno-zachodniej części cmentarza garnizonowego pochowano  w 1864 roku trzech duńskich żołnierzy, którzy zmarli w wyniku chorób, a byli to: Hemming Christian Pedersen, Peder Larsen Overgaard, Rasmus Markvardsen.
Rząd Danii w 1866 roku umieścił trzy marmurowe nagrobki w miejscu pochówku swoich obywateli, które niestety nie przetrwały do dnia dzisiejszego.

 

 

Polecane trasy

2:00 h 7.1 km

Nyski Szlak Forteczny

Szlak Forteczny prowadzi turystę po oznakowaniu z Bastionu św. Jadwigi na FORT 2, prezentując po drodze najcenniejsze obiekty nyskich fortyfikacji. 

1:00 h 63.4 km

Szlak romański odcinek opolski

Szlak romański to trasa turystyczna o  charakterze kulturowo-oświatowym przebiegająca przez Europę, również przez Polskę. W  Polsce podkreśla tysiącletnią tradycję narodową,...