Szlak błogosławionej Marii Luizy Merkert
Błogosławiona Maria Luiza Merkert była założycielką zakonu służącego chorym i biednym. Szlak nawiązuje do miejsc gdzie żyła i wraz z siostrami niosła pomoc chorym i potrzebującym. Trasa szlaku...
Pierwszy murowany kościół św. Jakuba wzniesiono w 1198r., a ufundował i konsekrował go biskup wrocławski Jarosław Piast. Początkowo kościół wzniesiono w stylu romańskim, o czym świadczą odkryte w 1938 r. fundamenty. W latach 1424-1430 odbudowany został w stylu gotyckim pod kierownictwem Piotra z Ząbkowic. Nowa bryła charakteryzowała się imponującymi rozmiarami, a elementem wyjątkowym stał się dach, który uważany jest za najbradziej stromy w Europie o tak dużej powierzchni. W XVI w. zbudowano tzw. chór mieszczański ufundowany przez biskupa Marcina Gerstmana. W latach 1648-1650 powstała kaplica zmarłych, obecnie baptysterium, a w 1690 r. mała zakrystia. W 1752 r. świątynię powiększono o dwie kaplice: Świętej Trójcy i Świętego Sakramentu. Wnętrze kościoła urządzone jest w stylu barokowym. Kościół uległ zniszczeniu w 1807 r., a jego ponowna odbudowa w stylu neogotyckim przeprowadzona została w latach 1889-1895. Odnowiony po powodzi 1938 roku. Podczas prac odkrycie reliktów póżnoromańskich. W czasie działań wojennych w 1945 r. świątynię spalono, a jej ponowna odbudowa nastąpiła w połowie XX w. 15 VII 2009 r. kościół otrzymał tytuł bazyliki papieskiej. W 2011 r. rozporządzeniem Prezydenta RP farę kościoła wpisano na listę pomników historii. Cennym wyposażeniem kościoła są nagrobki biskupów wrocławskich, epitafia znanych mieszczan, obrazy uznanych artystów jak Hans Dürer i obraz Matka Boska i Czternastu Wspomożycieli oraz Michael Willmann i obraz Obdarcie ze skóry św. Bartłomieja. Charakterystycznym elementem wystroju są witraże prof. Adama Stalony-Dobrzańskiego, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Samodzielne zwiedzanie możliwe jest w godzinach otwarcia Bazyliki:
od poniedziałku do soboty w godzinach 6:00 do 19:30.
w niedzielę od 8:00 do 19:30.
Ułatwieniem dla turystów są tablice informacyjne z kodami QR zamontowane w bocznych nawach kościoła. Kody QR pozwalają na uzyskanie informacji o zabytkach. Do zeskanowania kodów służą odpowiednie aplikacje, które można pobrać i zainstalować na swoim smartfonie.
Zwracamy się z prośbą o niezwiedzanie kościoła podczas nabożeństw!
Istnieje możliwość wypożyczenia audioprzewodników w kancelarii Parafii (znajduje się w budynku plebanii za dzwonnicą). Parafia posiada 20 szt. audioprzewodników.
Zalecamy wcześniejsze poinformowanie o chęci wypożyczenia audioprzewodników. W tym celu należy kontaktować się z kancelarią lub ks. proboszczem.
W przypadku chęci zwiedzania Bazyliki z przewodnikiem prosimy o wcześniejsze umówienie się w kancelarii lub u ks. proboszcza.
Skarbiec św. Jakuba znajduje się we wnętrzu Dzwonnicy. Na trzech piętrach galerii, w specjalnych gablotach, prezentowane są dzieła sztuki złotniczej: kielichy mszalne, cyboria, lichtarze i in.
Dzwonnica jest także świetnym punktem widokowym na całe miasto, jezioro oraz pobliskie góry. Na szczycie dzwonnicy znajduje się taras widokowy.
Zwiedzanie możliwe jest po wcześniejszym umówieniu się w kancelarii, bądź u ks. proboszcza.
Błogosławiona Maria Luiza Merkert była założycielką zakonu służącego chorym i biednym. Szlak nawiązuje do miejsc gdzie żyła i wraz z siostrami niosła pomoc chorym i potrzebującym. Trasa szlaku...
Szlak romański to trasa turystyczna o charakterze kulturowo-oświatowym przebiegająca przez Europę, również przez Polskę. W Polsce podkreśla tysiącletnią tradycję narodową,...