pl

Szlak Czarownic

Dystans: 94.6 km Czas trwania: 4:45 h

Szlak czarownic po stronie czeskiej powstał w 2006 roku, a jego pomysłodawcą było Stowarzyszenie Ruchu Turystycznego - Jeseniky. W 2009 roku na zlecenia Starostwa Powiatowego w Nysie wytyczony i oznakowany został szlak po stronie polskiej w ramach realizacji projektu "Szlakiem czarownic po czesko-polskim pograniczu". Dodatkowo, na przebiegu polskiej części szlaku, ustawiono 10 tablic informacyjnych dotyczących historii procesów czarownic na pograniczu polsko-czeskim oraz wydany został przewodnik z mapą. Ważnym elementem projektu było wykonanie stałej ekspozycji muzealnej dotyczącej procesów czarownic w muzeum w Nysie.

Przemierzając Szlak czarownic, można zobaczyć legendarny, wzniesiony metodą "muru pruskiego" Dom Kata w Paczkowie, krzyże pokutne w okolicach Lubiatowa, a także w Nowakach, Wierzbięcicach, Domaszkowicach, Radzikowicach (na terenie ziemi nyskiej jest ich ponad 20) czy unikatowy pomnik żony kata w Otmuchowie. W Otmuchowie także warto zobaczyć zamek biskupi z XIII wieku z celą głodową. Dalej szlak prowadzi obok elektrycznego pałacu z 1880 roku w Rysiowicach do Nysy, dawnej stolicy księstwa biskupiego. Na skraju miasta, tuż przy linii kolejowej znajduje się Hexenberg (Góra Czarownic), na której według podań odbywały się sabaty nyskich wiedźm. W samej Nysie natomiast, w niewielkim lochu, na dziedzińcu i w jednej z sal dawnego Pałacu Biskupiego (obecnie siedziba Muzeum Powiatowego) znajduje się stała eskpozycja dokumentująca historię procesów o czary w księstwie nyskim (www.muzeum.nysa.pl). Nysa znana jest także z fortyfikacji oraz Jeziora Nyskiego z bogatą ofertą gastronomiczną, noclegową i rekreacyjną.

W 2010 roku Starostwo Powiatowe w Nysie oraz Klub Turystyki Kolarskiej KTUKOL z Głuchołaz ustanowili Regionalną Kolarską Odznakę Turystyczną "Szlakiem czarownic" w dwóch stopniach.

Polecane trasy

2:30 h 153 km

Opolski szlak cysterski - ziemia nyska

W 1990 roku Rada Europy z okazji 900. rocznicy urodzin św. Bernarda z  Clairvaux, mistyka i  głównego duchowego twórcy cystersów, widząc olbrzymie...

5:00 h 11.6 km

Miejski Szlak Turystyczny w Nysie

Ideą szlaku miejskiego jest połączenie wszystkich najważniejszych i najciekawszych atrakcji turystycznych Nysy tak, aby turysta mógł je zwiedzać samodzielnie podążając za oznakowaniem szlaku...

Pobierz aplikację